Програма “5-7-9”: впродовж 2023 року спостерігається зростання попиту на всі види кредитів для бізнесу

Упродовж 2023 року спостерігається зростання попиту на всі види кредитів для бізнесу, як на поповнення обігового капіталу, так і на придбання основних засобів для ведення бізнесу (наприклад, медичне обладнання, сільгосптехніка, спеціалізований транспорт тощо).  

Про це розповіла Оксана Шульга, директор департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.

Експертка зауважила, що понад 40% від усього обсягу виданих кредитів від початку дії програми “5-7-9” припадає на сільське господарство (більш як 29,7 тис. кредитів), 32% складають позики у сфері торгівлі (понад 24 тис. кредитів), 12% стосуються сфери послуг (майже 9,3 тис. кредитів), 11% - це промисловість (8,2 тис. кредитів), 2% - будівництво (1,5 тис. кредитів), 2% - інші галузі (понад 1,4 тис. кредитів). Серед регіонів лідерами за сумами укладених кредитних договорів є м. Київ, Львівська, Дніпропетровська, Київська, Одеська, Харківська області.

Вона наголосила, що майже всі комерційні банки, що беруть участь у програмі, обрали для себе певні стратегічні напрямки кредитування. Водночас учасники програми все більше звертають увагу на інвестиційне цільове кредитування. Наприклад, кредити на придбання дорожньої та будівельної техніки, сільгосптехніки, комерційного транспорту, енергоефективне та енергоощадне виробниче обладнання, медичне обладнання, частково об’єкти комерційної нерухомості тощо. 


За її розрахунком, у 2024 році частка таких інвестиційних цільових кредитів може скласти понад 70% від загального обсягу нових позик. Оксана Шульга вважає, що у 2024 році реалізації програми дуже важливим стане обсяг фінансування програми та розвиток цільових регіональних програм, які повністю або частково покривають відсотки за наданими кредитами. Вона розповіла, що спеціальні програми Київської міської державної адміністрації та Київської обласної державної адміністрації компенсують підприємцям-учасникам програми відсотки за кредитами 99% і 100% відповідно.

“Саме завдяки компенсації відсотків впродовж 2023 року кількість підприємців в Києві та Київській області, що скористалися програмою пільгового кредитування “5-7-9”, зросла майже на 20%”, - підсумувала фахівчиня.