Чи відмовиться Україна від паперових грошей: відповідь експерта

Повна відмова від “паперових” грошей і перехід на 100-відсотковий безготівковий розрахунок наразі є малоймовірним, попри це частка саме карткового розрахунку невпинно зростатиме. 


Таку думку висловила
Анна Довгальська, заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

“Певне зниження частки готівкових розрахунків вигідне перш за все економіці країни. Адже в цьому випадку гроші залишаються в банківській системі, внаслідок чого ставки за кредитами знижуються. Тобто простежується такий зв'язок: чим більше безготівкових розрахунків, тим “дешевшими” є гроші в банках і тим дешевші кредити”, — розповіла вона. 

Експертка вважає, що жодна країна світу не здатна повністю відмовитися від готівки, адже такий перехід має не лише плюси, а й мінуси. Головними перевагами “безготівкової економіки” є вивільнення банківських зусиль на збереження, охорону, логістику, захист від підробок. Але найбільш важливими є безпека, прозорість розрахунків та збільшення податкових надходжень до бюджету, адже, як наголошує банкірка, відсутність готівки автоматично призвела б до зникнення зарплат у конвертах, а відтак “ухилянтів” від сплати податків суттєво поменшало б. 

“Не секрет, що монетам та паперовим купюрам, на відміну від електронних грошей, не потрібні ні електрика, ні інтернет, ні заряджений павербанк. І перші дні воєнної агресії нас переконали в тому, що принаймні в період форс-мажору оптимальне рішення — мати при собі і карту, і кеш. Треба визнати: повна відмова від готівки в Україні сьогодні нереальна технічно, оскільки для цього немає ні економічної, ні інфраструктурної готовності. Для того, щоб уся країна перейшла на безготівкові розрахунки, у нас щонайменше має бути інтернет 4G у найвіддаленішому селі”, — підсумувала Анна Довгальська.