Дмитро Замотаєв: “Клієнти потроху звикаються з думкою, що час захмарних депозитних ставок залишилося в минулому”

Начальник департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку — про те, що буде з депозитним ринком.

2020-й був для українського депозитного ринку по-своєму унікальним. На нього сильно вплинуло кілька ключових факторів. Перший-це, звичайно ж, пандемія, яка кардинально змінила ставлення українців до взаємодії з фінансовими установами. Звідси-стрімке зростання популярності дистанційних сервісів, в тому числі по переоформленню депозитів. Другий фактор-подальше падіння депозитних ставок. Ставки в гривні плавно опустилися в середньому до 10%, а в іноземній валюті їх значення наблизилося до нуля. Незважаючи на численні попередження банкірів, це стало шоком для середньостатистичного українця, який звик непогано заробляти на депозитах, особливо валютних. Третій фактор-депозити стають довшими. Ми в” Глобус Банку ” давно працювали над збільшенням довжини свого депозитного портфеля і досягли на цьому терені серйозних успіхів. Тепер це загальний тренд для всієї банківської системи України.

Цього року істотно збільшилася частка депозитів до запитання. Це ще один побічний ефект пандемії. В умовах пандемії і карантинних обмежень, боячись за роботу і майбутнє, клієнти сумніваються в стабільності свого фінансового становища і перестраховуються, розміщуючи гроші на депозитах до запитання, щоб про всяк випадок завжди мати гроші під рукою і відносно вільно розпоряджатися ними. Також, незважаючи на падіння ставок, зберігається загальна тенденція до збільшення обсягу депозитів, при цьому спостерігається скорочення портфеля депозитів у валюті.

На мій погляд, клієнти потроху звикаються з думкою, що час захмарних депозитних ставок залишилося в минулому, і роблять відповідні висновки. Привабливі і не завжди правдиві пропозиції про альтернативні способи зберегти і примножити свої заощадження спокушають далеко не всіх. Депозит залишається найпростішим, зрозумілим і доступним механізмом берегти і заробляти гроші, тому, впевнений, вже в останньому кварталі 2020 року і особливо в 2021 році тенденція збільшення залишків за депозитами в національній валюті збережеться. Ще одним дуже важливим позитивним фактором для розвитку ринку депозитів може стати довгоочікуване введення механізму віддаленої ідентифікації, який дозволить українцям відкривати депозити, не виходячи з дому, що в умовах пандемії далеко не останній фактор при прийнятті рішення про те, нести або не нести гроші в банк.