Катерина Личаная: "Будь-яка ініціатива з боку держави позитивно впливає на розвиток іпотечного кредитування"

Начальниця управління по роботі з партнерами Глобус Банку - про перспективи держпрограм підтримки іпотеки.

Активна позиція Президента ось уже 2 роки стимулює іпотечне кредитування і привертає увагу до цього питання з боку державних і регулюючих органів. На сьогодні вже вжито деяких заходів, що позитивно вплинули на збільшення обсягів іпотечного кредитування, - наприклад, знижено облікову ставку НБУ. Це позначилося на вартості ресурсів і, відповідно, процентній ставці за іпотечними кредитами. Впали депозитні ставки. Якщо тенденція до їх зниження збережеться, то і процентні ставки за іпотечними кредитами, відповідно, також будуть зменшуватися. Відповідно до Звіту НБУ про фінансову стабільність за грудень 2020 р., за десять місяців минулого року ефективна ставка зменшилася майже на 7% і в середньому по банківській системі становила 14,7%. Звичайно ж, порівняно з сусідніми країнами вона ще доволі висока, оскільки масову іпотеку реально запустити при ставці менше 5-7% річних.

Поки ж, на мій погляд, іпотека під 7% річних можлива тільки за допомогою державних програм, які зараз активно розробляються і обговорюються.

Криза 2008 року вплинула на іпотечні кредити, які було видано в іноземній валюті. Кредити, які оформлювалися в рамках Державних програм, видавали в гривні, тому клієнти були захищені від валютних ризиків. На мій погляд, успішною була державна програма, розроблена спільно з Фондом сприяння житлово-молодіжному будівництву зі здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, яка діяла з травня 2012 року. З одного боку, вона дозволяла громадянам, які потребували поліпшення житлових умов, оформити кредит під низьку процентну ставку, оскільки частину відсотків компенсувала держава. З іншого боку, кредити видавалися на будівництво або купівлю житла на первинному ринку, що, в свою чергу, стимулювало і фінансувало будівельну галузь. Будь-які ініціативи і програми, які зараз розробляються Кабміном, однозначно позитивно впливають на розвиток іпотечного кредитування в Україні.