Катерина Личана: "Розширення держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%» на іпотеку простимулює її розвиток"

Начальниця управління по роботі з партнерами ГЛОБУС БАНКУ - про реалії та перспективи іпотеки в Україні.

 

Розвиток іпотечного кредитування на первинному ринку позитивно вплине і на громадян України, які зможуть вирішити свої житлові проблеми, і в цілому на економіку країни. Так буде розвиватися не тільки будівельна галузь, а й супутні галузі - виробництво будівельних матеріалів, меблів і т.д. Крім цього, розвиток будівництва позитивно впливає і на розвиток інфраструктури - будуються нові дороги, школи, біля нових житлових комплексів з'являються дитячі та спортивні майданчики.

 

Високого попиту на іпотечне кредитування на сьогоднішній день немає насамперед через високі ставки за кредитами і низьку офіційну платоспроможність більшості українців.

 

Зниження відсоткових ставок за іпотечними кредитами відбувається при зниженні вартості залучених ресурсів. У цьому напрямку були зроблені певні кроки з боку регулятора - знижена облікова ставка НБУ. Це вплинуло на відсоткову ставку за депозитами. Після її зниження почалося зниження ставок і за кредитами.

 

Державна програма, по якій будь-який житель України отримає можливість оформити іпотечний кредит на первинному ринку під низький відсоток, природно, простимулює розвиток цього напрямку. За нашими прогнозами, зменшення відсоткової ставки до 5% збільшить обсяги іпотечного кредитування в 2 рази.

 

Глобус Банк працює на ринку кредитування нерухомості на первинному ринку близько 5 років. На сьогодні у нас акредитовано близько 40 партнерів компаній-забудовників і більше 200 об'єктів нерухомості. За цей час було оформлено понад 2000 кредитів на первинному ринку. Як результат, ми маємо якісний кредитний портфель з практично нульовим рівнем прострочення.

 

Іпотека і розстрочка від забудовника мають ряд відмінностей.

 

Перше - це термін, на який можна оформити цю послугу. При розстрочці - до введення будинку в експлуатацію - це в середньому рік, максимум два. Тільки в дуже рідкісних випадках забудовник пропонує оформити розстрочку на 3-5 років. Іпотечний кредит в банку можна оформити на строк до 20 років і погасити його достроково, якщо у покупця буде така можливість, при цьому ніяких додаткових комісій і штрафів клієнт не платить.

 

Друге - навіть якщо розстрочка оформляється на більший термін, ніж введення будинку в експлуатацію, право власності клієнт зможе зареєструвати тільки після повної оплати. При оформленні кредиту це відбувається відразу після введення будинку в експлуатацію, і банк максимально цьому сприяє, тому що при формуванні резерву нерухомість буде враховуватися, а майнові права не нерухомість - ні.

 

Третє - при оформленні кредиту Покупець повністю оплачує вартість квартири і фіксує її. Він застрахований від валютних коливань і зростання вартості квадратного метра, що може бути передбачено при оформленні розстрочки.

 

На жаль, при всіх перевагах іпотечного кредитування кількість кредитів значно нижче, ніж розстрочок.

 

Є ряд факторів, які гальмують розвиток іпотеки, і тільки після вирішення цих проблем ми зможемо змінити ситуацію, а саме:

 

- при стабільному зниженні вартості залучених ресурсів, що спричиняє зниження ставок за кредитами;

 

- при перегляді існуючої нормативної бази та віднесенні «майнових прав» до «прийнятного» забезпечення, що зменшить норму резервування для банків;

 

- при посиленні захисту прав кредиторів;

 

- при зниженні вимог до позичальника;

 

- при регулюванні на державному рівні схем фінансування.

 

Іпотечне кредитування значно знизить кількість розстрочки і дозволить будівельним компаніям більш активно фінансувати і збільшувати темпи будівництва.

 

На жаль, на сьогодні не всі громадяни України офіційно працевлаштовані, а офіційна середня зарплата в Україні в серпні 2020 р склала близько 11 тис. грн.

 

Якщо в державній програмі будуть спрощені вимоги до позичальників, звичайно ж, це позитивно вплине на кількість клієнтів, які зможуть оформити іпотечний кредит.

 

Оригінал читайте тут