Іпотека vs розстрочка: названі переваги та підводні камені

Експерти радять

Щонайменше 6 мільйонів українців потребують покращення житлових умов, кажуть експерти. Грошей на нову квартиру вистачає не завжди, але якщо дуже хочеться, знайти відсутню суму цілком реально. І тоді кожен українець стикається з дилемою, що йому вибрати – іпотечний кредит або розстрочку від забудовника. Саме від цього принципового рішення залежать і кінцева ціна покупки, і момент переходу бажаних квадратних метрів у власність покупця, зазначають фахівці.

Найчастіше нову квартиру купують молоді сім'ї, які хочуть змінити свої житлові умови. Вони зазвичай непогано заробляють і з оптимізмом дивляться в майбутнє, пояснює Катерина Личана, начальниця управління по роботі з партнерами ГЛОБУС БАНКУ.

"Нове житло – серйозна покупка, тому важливо все продумати і прорахувати. Ми працюємо на цьому ринку вже більш ніж 5 років, тому добре знаємо своїх клієнтів. З нашого досвіду, зазвичай вони готові "потягнути" до 40-60% від початкового внеску за квартиру на "первинці", до виплати повної вартості квартири їм не вистачає 400-700 тисяч гривень ".

Де ж з взяти? На первинному ринку варіантів два – це розстрочка від забудовника та іпотечний кредит від банку. Чим відрізняються ці два механізми кредитування?

1. Розстрочку клієнту пропонує забудовник. Вартість житла зазвичай фіксується у доларовому еквіваленті. Відповідно, платежі також прив'язані до курсу долара – на відміну від іпотечного кредиту в банку, де всі борги фіксуються в національній валюті, незалежно від курсових коливань.

2. При розстрочці право власності не переходить до покупця до виплати повної вартості нерухомості. У випадку з іпотечним кредитом покупець відразу ж стає власником своєї нової квартири.

3. Забудовник дає розстрочку максимум на 3 роки. Іпотеку же можна взяти на термін до 20 років, що істотно знижує фінансове навантаження. Дострокове погашення кредиту можливе без будь-яких штрафних санкцій.

"Насправді іпотека вигідна і самим забудовникам, інакше вони не працювали б із нами за партнерськими програмами. Адже іпотечні кредити не відволікають вільні грошові ресурси забудовника на розстрочку, що прискорює його темпи будівництва, – впевнена Личана. – Тим більше, що останнім часом вартість іпотеки поступово знижується, а обсяг ринку, за прогнозами, в найближчі місяці повернеться на докарантинний рівень і навіть перевищить його. Бачачи це помітне пожвавлення, ми запустили нову іпотечну програму GlobusHome, яка дозволяє брати вигідні довгострокові позики на міську і заміську нерухомість".

https://www.obozrevatel.com/ukr/economics/ipoteka-vs-rozstrochka-eksperti-pro-perevagi-i-pidvodni-kameni.htm