Як правильно і без проблем скористатися гривневою карткою за кордоном.

У розпал сезону відпусток у закордонні поїздки багато хто вирішує брати з собою гроші не готівкою, а на картці. Тому хотілося б більш детально роз'яснити своїм клієнтам всі тонкощі розрахунків за кордоном: як рахується курс обміну валют при безготівковій купівлі за кордоном, яку комісію бере банк-емітент і чому в Європі вигідніше платити MasterCard, а в США - картою Visa. На ці та багато інших питань банківського порталу banker.ua відповів начальник відділу платіжних систем ПАТ «КБ «ГЛОБУС» Андрій Білоус.


Розмір витрат клієнта при безготівкових розрахунках платіжною карткою за кордоном залежить від тарифної політики банку, в якому обслуговується клієнт. Банки можуть, наприклад, утримувати з клієнта комісію за конвертацію валюти рахунку у валюту розрахунків з платіжною системою. Є банки, які не утримують з клієнта жодних додаткових комісій з операцій безготівкової оплати товарів або послуг за допомогою платіжної карти.

Які комісії знімаються банком за зняття готівки та за покупку по карті?

Комісії банків за зняття готівкових коштів можуть бути різними, залежно від обраного клієнтом продукту і тарифного плану, за яким він обслуговується. Наприклад, за платіжними картками, виданими клієнтам у рамках обслуговування зарплатних проектів, в більшості випадків видача готівки в «своєму» банку або в банках, що входять в об'єднану мережу банкоматів проводиться без утримання комісій. Деякі банки дають можливість своїм клієнтам отримувати готівку без комісій у будь-яких банкоматах на території України. Що стосується комісій за видачу готівки за кордоном, то її розмір у різних банків може становити від 1,5% до 3% від суми видачі. Якщо валюта рахунку відрізняється від валюти розрахунків, додатково може утримуватися комісія за конвертацію, яка складає близько 0,5-1% від суми. У разі оплати клієнтом товарів чи послуг за допомогою платіжної картки безготівковим шляхом, дані комісії, як правило, відсутні. Звідси висновок: щоб уникнути зайвих витрат, клієнтові потрібно менше використовувати карту для отримання готівкових коштів, віддаючи перевагу безготівковим розрахункам.

За яким курсом відбувається конвертація, якщо кошти за кордоном знімаються не в валюті карти? У яких випадках відбувається подвійна конвертація валюти?


З приводу курсу конвертації валют при здійсненні розрахунків за кордоном ситуація наступна. У платіжній системі існує поняття валюта розрахунків. В якості валюти розрахунків в міжнародних платіжних системах використовуються в першу чергу, долар США, деякі банки мають дві валюти розрахунків з платіжною системою - долар США і євро. Таким чином, якщо валюта розрахунків банку з платіжною системою долар США, картковий рахунок клієнта в гривні і операція клієнтом здійснена в США, то долар США буде конвертовано у валюту рахунку клієнта (гривню) за комерційним курсом банку на дату списання коштів з рахунку клієнта. Якщо ж, скажімо, клієнт провів операцію в Туреччині, то валюта операції (турецька ліра) буде конвертована платіжною системою в валюту розрахунків (долар США) за курсом платіжної системи, а долар США буде конвертовано у валюту рахунку клієнта (гривню) за комерційним курсом банку на дату списання.

У яких випадках можуть бути заблоковані платіжні картки MasterCard і Visa?

Платіжна карта може бути заблокована на прохання клієнта (якщо карта була загублена, вкрадена або в клієнта виникли підозри в тому, що реквізити карти стали відомі зловмисникам), а також у тому випадку, якщо службою моніторингу банку була виявлена нетипова активність по карті клієнта, виникли підозри в тому, що карта може використовуватися зловмисниками.

Чи треба попереджати банк про від'їзд за кордон з подальшим використанням банківської картки при розрахунках?

Деякі банки з метою підвищення безпеки розрахунків і збереження коштів клієнтів блокують операції в деяких країнах, віднесених до ризикових з точки зору можливого шахрайства з платіжними картами. Тому, перед від'їздом за кордон не буде зайвим звернутися в службу клієнтської підтримки банку і переконатися в тому, що операції в тій країні, куди їде клієнт, не заблоковані. Якщо це так, на прохання клієнта банк активує можливість розрахунків в країні перебування.

Нагадаємо держателям карток Банку «ГЛОБУС» класу MasterCard Gold, MasterCard Standard і Maestro з магнітною смугою: регіон обслуговування за даними класами карт обмежується територією України. У разі потреби активувати можливість проведення операцій за межами України клієнтам необхідно звернутися до Контакт-центру Банку за телефоном (044) 392-00-00.

Гібридні платіжні картки, емітовані Банком «ГЛОБУС» та обладнані чіповим модулем і магнітною смугою, а саме: MasterCard Gold Chip, MasterCard Standard Chip, MasterCard Debit Chip обслуговуються в Україні та за її межами за винятком таких країн:

1. Сполучені Штати Америки
2. Канада
3. Мексиканські Сполучені Штати
4. Вільно асоційована держава Пуерто-Ріко
5. Австралія
6. Британські Віргінські Острови
7. Народна Республіка Бангладеш
8. Королівство Бутан
9. Республіка Індія
10. Федеральна Демократична Республіка Непал
11. Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка
12. Мальдівська Республіка.

Звертаємо увагу клієнтів, що перелік країн, в яких заблоковано операції по чіпових картах, може змінюватися Банком у зв'язку з отриманням нових даних про рівень шахрайства в різних країнах і регіонах. Інформація про такі зміни розміщується Банком на сайті і в операційних залах відділень Банку.

Для активації можливості здійснення операцій в країнах, які входять до цього переліку, звертайтеся до Контакт-центру Банку за телефоном (044) 392-00-00.