Катерина Личана: “Глобус Банк планує приріст іпотечного портфеля на 10%, і зараз ми з цим завданням успішно справляємося“

Начальниця управління по роботі з партнерами Глобус Банку — про нинішній ринок іпотеки та його перспективи.

 

Якщо порівнювати динаміку останніх 5 років, то в середині 2019 року почався новий етап розвитку іпотечного кредитування на вторинному ринку. Глобус Банк активно працює на ринку кредитування на покупку первинної нерухомості вже 5 років. У 2019 році клієнти стали активніше цікавитися покупкою нерухомості на вторинному ринку, що підштовхнуло банк до виходу на цей ринок з окремою програмою кредитування. Кредит на покупку квартири можна оформити на 20 років з мінімальним початковим внеском від 20%. Процентна ставка фіксується і залежить від терміну кредитування і суми початкового внеску. Хочу відзначити, що даний продукт банк запропонував своєчасно, так як в 2020 році зацікавленість з боку клієнтів до цього продукту зросла ще більше. Зараз перелік банків, яким цікаво працювати на ринку іпотечного кредитування, розширюється. Конкуренція позитивно впливає на розвиток іпотеки, так як стимулює банки пропонувати клієнтам більш вигідні умови кредитування і активізує ринок в цілому. Зі свого боку, Глобус Банк активно працює не тільки над умовами кредитування, а й над спрощенням процедури прийняття рішення. Так, при подачі кредитної заявки потрібен мінімальний пакет документів, а якщо сума кредиту менше 700 тис. грн., довідка про доходи не потрібна. Рішення про видачу кредиту приймається протягом декількох годин.

 

Відсоткові ставки за іпотечними кредитами на вторинному ринку безпосередньо залежать від вартості ресурсів. Зараз зберігається тенденція зниження процентних ставок за депозитами, що впливає на процентні ставки за кредитами в бік їх зниження. У Глобус Банку за програмою “Житло в кредит” (вторинний ринок) процентна ставка залежить від суми початкового внеску та терміну кредитного договору. Банк пропонує клієнтам процентну ставку від 14,99% річних при внеску від 40%. Ставки фіксуються і не змінюються протягом терміну дії кредитного договору.

 

Одним з факторів, який стимулює розвиток іпотечного кредитування, є поточна позиція керівництва країни щодо активізації кредитування на покупку нерухомості. Так, облікова ставка НБУ була знижена до 6%, що також вплинуло і на вартість залучених ресурсів. Однак говорити про істотне зниження процентної ставки можна буде тільки при довгостроковому збереженні динаміки зниження ставок за депозитами. Кредитувати під реальну ставку 10% річних банк зможе, якщо вартість депозитного портфеля буде 6-7%, або за допомогою додаткових державних інструментів, наприклад, часткової компенсації процентної ставки. Думаю, що державна програма, аналогічна «5-7-9», яка працює для кредитування бізнесу, була б актуальною і для розвитку іпотечного кредитування.

 

Ми очікуємо позитивну динаміку іпотечного кредитування в цілому по банківській системі. Зростає кількість пропозицій, збільшується попит з боку клієнтів по іпотечному кредитуванню. Глобус Банк планує приріст іпотечного портфеля на 10%, і зараз ми з цим завданням успішно справляємося.