Марина Вощилко: «Доброчесність - це не просто красиві слова, а бізнес-актив, який приносить прибуток»

Про це член Наглядової ради ГЛОБУС БАНКУ розповіла під час міжнародної конференції V International Compliance Forum, яка відбулася в Києві.

 

З 2009 по 2016 рік через невиконання вимог комплаєнса банки заплатили 321 млрд. доларів штрафів. Така величезна сума штрафів змусила їх замислитися над посиленням внутрішнього контролю, і це - найкращий показник важливості комплаєнса для діяльності сучасних банків, підкреслила М. Вощилко під час свего виступу на сесії «Доброчесність бізнесу - міф чи реальність?».

 

В Україні формальне посилення правил і норм у сфері комплаєнса почалося влітку 2018 року, але багато банків, в тому числі ГЛОБУС БАНК, усвідомили необхідність реформування структури внутрішнього контролю набагато раніше. Саме завдяки цьому вони виявилися кращими підготовленими до нових реалій.

 

Багато банків пішло з ринку саме через посилення правил і норм НБУ. Регулятор впровадив концепцію «Нового нагляду», де комплаєнс виконував і виконує ключову роль. Що сильніша система внутрішнього контролю та корпоративного управління, то вища оцінка банку, то рідше він перевіряється, то менше він піддається питанням нагляду.

 

Зараз комплаєнс - це не тільки правило хорошого тону, виконання норм законодавства та вимог нашого регулятора. У служби комплаєнса безліч переваг. По-перше, вона дозволяє підтримувати позитивну репутацію, а банк з хорошою репутацією має право сподіватися на добре ставлення клієнтів. По-друге, вона дозволяє звести до мінімуму штрафи. По-третє, гарантує достовірну звітність і, як наслідок, збереження прибутку і реалізацію стратегічних і тактичних завдань банку.

 

Служба комплаєнса допомагає не тільки знаходити окремі слабкі місця, а й систематизувати внутрішні проблеми банку, після чого керівництво банку бачить найбільш ефективні методи їх вирішення - від підвищення рівня персоналу до зміни структури. За допомогою системи комплаєнса банк такж оцінює своїх контрагентів.

 

Комплаєнс допомагає моніторити законодавство і вчасно імплементувати його у внутрішні документи. Комплаєнс також займається питаннями відстеження шахрайства, операцій з пов'язаними особами та корпоративної етики. Це дає прямі практичні результати.

 

«Питання комплаєнса і доброчесності в сучасному фінансовій установі - це не просто красиві слова, а практичні результати. Це бізнес-актив, який приносить прибуток», - зазначила член Наглядової ради ГЛОБУС БАНКУ.

 

Під час дискусії з заступницею бізнес-омбудсмена народилася ідея про початок розмови з регулятором фінансового ринку про необхідність урахування факту наявності у компаній сильних служб комплаєнса як важливого чинника при ухваленні рішення про їх кредитування. За словами М. Вощилко, зараз це - лише один з багатьох пунктів, за якими банк оцінює рівень надійності і управління у потенційного позичальника. У майбутньому, вважає вона, роль служби комплаєнс повинна рости не тільки в банках, але і у їхніх партнерів.