Національна система масових електронних платежів: переваги та можливості розвитку

Потреба України в розвиненій системі національних платежів сьогодні набагато вища, ніж була раніше. За словами експертів, національна система масових електронних платежів зможе зробити більш дешевим  пластик для споживача, позитивно вплинути на курс долара і навіть знизити вартість кредитних ресурсів.

Чого досягла оновлена НСМЕП за останні два роки і коли очікувати суттєвих змін на ринку у зв'язку з її розвитком? На ці питання для фінансового порталу Простобанк відповідає начальник відділу платіжних систем Банку «ГЛОБУС» Андрій Білоус.

Створення національної платіжної системи на базі міжнародних стандартів - це крок у вірному напрямку. З одного боку, наявність національної платіжної системи є елементом національної безпеки. Це підвищує рівень контролю держави над національним платіжним простором.  Використовуємо ми цей контроль на благо чи ні - це вже залежить від нас самих. З іншого боку, понад 90% транзакцій за картками МПС, що емітовані українськими банками, проходить всередині країни. Наявність національної платіжної системи з розвинутою інфраструктурою всередині країни і більш лояльними тарифами для банків-учасників та їх клієнтів дає останнім можливість вибору платіжного інструмента, який відповідає їх потребам за оптимальну ціну.

Рішення про реформування НСМЕП було вірним. Розвиток національної платіжної системи на платформі, що несумісна з міжнародними стандартами, був безперспективним. Що стосується інтенсивності розвитку, то ці півтора року включають в себе реалізацію пілотного проекту, усунення виявлених недоліків та запуск системи в промислову експлуатацію. До того ж, останній рік був не самим легким для країни в цілому і банківської системи зокрема. У 2014 році приймати картки НСМЕП у своїх пристроях почали такі великі банки, як Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк та інші. В лютому 2015 року до них приєднався найбільший банк України, який має величезну мережу банкоматів і торгових терміналів - Приватбанк. Це може стати переломною подією в розвитку національної платіжної системи.