Найбільш поширеними споживчими кредитами є кредити на придбання товарів та користування кредитними банківськими картками

Найбільш поширеними споживчими кредитами є кредити на придбання товарів та користування кредитними банківськими картками. 

Про це розповів Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.

Щодо кредитних карток, як складової споживчого кредитування, то, на думку фахівця, до кінця року та на початку 2024 суттєвих змін очікувати не варто. Банки в переважній більшості працюватимуть із постійними клієнтами, яким підвищуватимуть ліміти та покращать умови кредитування, аби стати для них “банком першого вибору”. Водночас кредитування нових клієнтів здійснюватиметься максимально обережно через високі супутні ризики. 


За його даними, у 2023 році нові карткові кредити зросли до 24%, а строкові кредити - до 33,5% від рівня вересня 2021 року. Крім того, як твердить фахівець, впродовж року середні суми карткових кредитів зросли на 16%, а строкових кредитів – на 25%.


Експерт підкреслив, що понад 80% всіх кредитів на придбання товарів видається на суму від 10 тис. грн до 50 тис. грн у розтермінування від 3 до 12 місяців. Водночас у 90% випадків розмір позики користувачів кредитними картками варіюється від 5 тис. грн до 20 тис. грн. 


Він звернув увагу на те, що найбільш затребуваними є кредити за спільними програмами між банками та продавцями товарів, що дають змогу позичальникові розраховувати на 1) нижчу ставку, 2) подвійну гарантію якості  придбаного товару та своєчасного обміну в разі потреби, 3) швидке і зручне оформлення позики, 4) додаткові лояльні умови (знижки на подальші покупки, гнучку систему розтермінування тощо).


За його словами, в структурі кредитів на придбання товарів понад 70% складає придбання побутової техніки (від хатнього начиння до гаджетів), 20% - придбання меблів і близько 10% - це інші товари (професійне приладдя для сантехнічних, електротехнічних, сільськогосподарських та інших робіт).


“Розмір відсотків за кредитами на придбання товарів напряму залежить від початкового внеску та терміну погашення. Але найбільш вигідним для позичальника може бути початковий внесок від 10% до 30% з терміном погашення до 6-12 місяців, придбаного за спільною програмою банку та продавця”, - резюмував банкір.