Не називати коди, не переходити за сумнівними посиланнями і перевіряти інформацію: поради проти шахрайства

Клієнтам варто завжди пам’ятати просте правило: банк ніколи не просить назвати PIN-код, CVV-код, пароль до інтернет-банкінгу або код із SMS. Якщо під час розмови людину кваплять, лякають блокуванням рахунку або переконують негайно щось підтвердити, це перша ознака шахрайства.

Про це радить Анна Довгальська, заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

За її словами, у разі дзвінка “з банку” потрібно покласти слухавку і самостійно передзвонити до офіційного контакт-центру банку за номером, вказаним на сайті банку або на звороті картки. Якщо надходить повідомлення “картка заблокована”, не можна називати CVV, PIN-код, SMS-коди, паролі або логіни. Статус картки варто перевіряти лише в офіційному застосунку банку або через контакт-центр.

Банкірка зазначила, що окремий ризик становлять повідомлення про “виплати”, “компенсації” чи “допомогу”. Не слід переходити за посиланнями з отриманих SMS-повідомлень. Інформацію про будь-які виплати потрібно перевіряти лише на офіційних державних або банківських ресурсах.

Також клієнтам вона радить обережно реагувати на повідомлення на кшталт “родич у біді” або “знайомий просить терміново переказати гроші”. У такому випадку потрібно зателефонувати цій людині або її близьким, щоб самотужки пересвідчитися, чи справді існує нагальна потреба у допомозі. Не варто переказувати гроші поспіхом лише на підставі повідомлення в месенджері.

“Під час продажу товарів на маркетплейсах продавцю не потрібно вводити дані картки на сторонніх сторінках “для отримання коштів”. Для зарахування переказу достатньо номера картки або IBAN, але не CVV-коду, PIN-коду чи паролів”, — підкреслила експертка.

У разі підозри на шахрайство потрібно негайно заблокувати картку, звернутися до банку, зберегти SMS-листування, переписку, посилання, номери телефонів і всю інформацію, яка може допомогти під час розслідування.

“Фінансова безпека починається не лише з технологій, а й з поведінки клієнта. Банки постійно вдосконалюють системи захисту, але шахраї часто атакують не банк, а людину. Саме тому уважність, спокій і перевірка інформації через офіційні канали залишаються найпростішими й водночас найефективнішими способами захисту”, — резюмувала Анна Довгальська.