Ефективно боротися з шахраями допоможе онлайн-гра «Здолай шахрая»!

 

З ініціативи Асоціації ЄМА та за підтримки Національного банку України в Україні стартувала онлайн-гра, яка підвищує обізнаність громадян про правила користування платіжними інструментами та сервісами.

 

Здолаємо шахрая разом!

 

Грайте абсолютно безкоштовно тут



alt

Асоціація «ЄМА» зібрала експертизу в сфері протидії платіжному шахрайству, яку напрацювала протягом 20 років у співробітництві з фінансовими установами та правоохоронними органами, і запакувала її в легкий та веселий формат освітньої онлайн-ігри, що знайомить користувачів банківських та фінансових послуг з типовими прийомами та маніпуляціями, які використовують кіберзлочинці, та вчить, як на них не піддаватися. Онлайн-гра «Zдолай шахрая» - це гра- симуляція, де гравці потрапляють у змодельовані ситуації різних видів платіжного шахрайства та отримують інформацію про наслідки прийнятих ними рішень і поради щодо виявлення шахрайства та дієвих засобів захисту у кожній ситуації.

Усі тематичні ігри максимально наближені до реальності та є актуальними для нинішнього часу. Розуміючи, що під час пандемії COVID-19 шахраї продовжують використовувати базові схеми платіжного шахрайства, лише адаптувавши їх до умов сьогодення, в процесі розробки сценаріїв експерти Асоціації «ЄМА» врахували цей факт та додали до деяких сценаріїв нові «легенди» та обставини, що пов'язані з наслідками COVID-19 для українців. Також, поза планом, було розроблено індивідуальні ігри для ексклюзивних партнерів онлайн-гри «Zдолай шахрая»: «Продавайло» (шахрайство з сервісом «OLX Доставка» та передоплатою) — для OLX та «Байбай Гудбайкін» (телефонне шахрайство, дзвінки від імені співробітників НБУ) — для НБУ. З урахуванням того, що після запуску онлайн-гри «Zдолай шахрая» Асоціація «ЄМА» отримала запити від гравців та учасників платіжного ринку щодо додавання нових тематичних ігор, ми продовжуємо роботу над розробкою нових ігор для онлайн-гри «Zдолай шахрая». Так, нещодавно була додана нова тематична гра, в якій потрібно здолати віртуального шахрая на ім'я «Інстарогаміус».

 

alt

З 30 серпня 2020 року, коли відбувся тестовий запуск онлайн-гри «Zдолай шахрая», протягом перших трьох місяців в онлайн-гру вже зіграло 36023 гравців, кожен сьомий з них здолав всіх монстрів-шахраїв, покращивши власні навички кібербезпеки та захисту від більше ніж 80 видів платіжного та інтернет-шахрайства.

До просування та підтримки онлайн-гри «Zдолай шахрая» приєдналися Національний банк України, компанії OLX, Interkassa та Київстар, які надають переможцям цінні призи в обмін на зароблені у грі віртуальні монети. Загалом гравці за вдале проходження всіх тематичних ігор отримали 4787 призів від партнерів онлайн-гри «Zдолай шахрая»: 3000 призів — від компанії «ОЛХ Україна», 1386 призів — від Національного банку України; 300 призів — від компанії «Interkassa» та 101 приз — від компанії «Київстар», що приєдналася до бонусної програми 2 листопада 2020 року.

Аналіз користувацької поведінки під час проходження освітньої онлайн-гри «Zдолай шахрая» демонструє, що найскладнішою тематичною грою для користувачів виявилась гра, що симулює шахрайство на сервісі об'яв OLX — лише 14.2% спроб здолати віртуального шахрая «Продавайла» завершилися перемогою гравців. Складність у гравців виникала на етапі отримання пропозиції від шахрая перейти для спілкування в месенджер, що підтверджує той факт, що громадяни не вбачають загрози шахрайства у переході з особистого кабінету на сайті OLX у сторонній месенджер для спілкування з продавцем товару. На другому місці за складністю опинилась гра, що симулює шахрайство в сфері туризму, а саме фрагмент гри, коли гравцю потрібно заорендувати квартиру та не попастись у шахрайські тенета, — лише 20.1% спроб здолати віртуального шахрая «Холідея Фродовича» завершилися перемогою гравців. Третє місце за складністю посіла гра, в якій віртуальний шахрай «Інстарогаміус» виманює гроші у громадян в Instagram, — лише 24.2% спроб здолати цього віртуального шахрая завершилися перемогою гравців, що в черговий раз ілюструє, що громадяни через свою довірливість та цифрову неграмотність стають легкою здобиччю зловмисників в соціальних мережах. Найпростішими ж для гравців виявилися ігри, що симулюють шахрайство з віддаленим доступом до персонального комп'ютера або смартфона (віртуальний шахрай «Тимофій В'ювер»), угон SIM-картки під виглядом покращення якості мобільного зв'язку (шахрай «Покращений Джі») та фішинг (шахрай «Рибалка Звичайний»).


На 2021 рік заплановані наступні активності щодо розвитку онлайн-гри «Zдолай шахрая»:

  • Розробка російськомовної версії онлайн-гри «Zдолай шахрая».
  • Розробка мобільного застосунку гри під iOS.
  • Вбудовування гри в мобільні банківські застосунки зацікавлених банків-емітентів.
  • Розробка нових тематичних ігор, зокрема у співробітництві з зацікавленими банками, платіжними та кредитними сервісами.
  • Популяризація онлайн-гри банками та онлайн-сервісами, які на разі не розмістили посилання на онлайн-гру на своїх веб-сайтах та сторінках у соціальних мережах.
  • Постійна підтримка онлайн-гри, робота над оновленнями та залучення нових учасників ринку платежів та електронної комерції й учасників освітнього процесу до її популяризації.