Сергій Мамедов: «Фактично ми створили кредитну фабрику для МСБ»

Малий і середній бізнес є надзвичайно важливим елементом розвитку національної економіки. Про необхідність створення умов для розвитку МСБ постійно говорять керівники держави та економісти. Карантин загострив проблеми малого та середнього бізнесу, багато напрямків бізнесу опинилися на межі виживання. Тому кредитна підтримка МСБ зараз у центрі уваги. Голова Правління Глобус Банку Сергій Мамедов розповів про стратегію банку в напрямку МСБ, перші результати Президентської програми 5-7-9, поведінку клієнтів у період карантину, подальші плани банку щодо розвитку кредитних програм для МСБ.

1. Чому Глобус Банк зацікавився ринком МСБ?

Малий і середній бізнес - це основа будь-якої економіки, в тому числі української. Це виробництво, торгівля, зайнятість, можливість реалізувати себе і вести власний незалежний бізнес. Глобус Банк затвердив стратегію кредитування МСБ більше трьох років тому. За цей час ми видали кредитів на суму понад 1 млрд. грн. Ми спеціалізуємося на цільових кредитах на купівлю основних фондів і овердрафт. Основними перевагами цього напряму для нас є невеликі суми кредитів, ясна цільове використання, якісний позичальник. Ми дуже швидко змогли знайти свою нішу і виробити конкурентні переваги.

2. Розкажіть докладніше про ваших конкурентних перевагах?

Ми шукаємо свого позичальника через мережу наших партнерів. А це понад 600 автосалонів (на 120 більше, ніж в 2019-му), дилерів техніки і обладнання, виробників тракторів і мобільних бетонних заводів. Клієнт приходить до нас, коли у нього є конкретна потреба у фінансуванні придбання основних фондів. Наше завдання - максимально швидко і просто йому допомогти. І це у нас дуже добре виходить. Ми суттєво спростили пакет документів для юридичних осіб. А рішення банк приймає максимум за два дні.

3. Так швидко? Більшість банків розглядають кредити тижнями.

Так і є. Це наша основна перевага - кредитувати суб'єктів господарювання швидко і просто. Фактично ми створили кредитну фабрику для МСБ.

4. Які ще конкурентні переваги у вас створені?

Одночасно з рішенням за цільовим кредитом ми пропонуємо клієнту скористатися овердрафтом. Таким чином, підприємство не витрачає обігові кошти на супутні витрати, а може використовувати кредитні гроші. Також банк не встановлює складні для виконання вимоги щодо переведення оборотів або обслуговування зарплатних проєктів. Ще ми відмовилися від нотаріального оформлення застав, що скоротило витрати позичальника і прискорило процес видачі кредиту.

5. Підприємства яких галузей є вашими основними клієнтами?

Серед наших клієнтів - підприємства будівельної галузі, невеликі фермерські господарства, стоматологічні кабінети, підприємства сфери краси і здоров'я, виробники меблів, перевізники. Усі наші клієнти роблять свій внесок в розвиток української економіки і створення робочих місць.

6. Як карантин вплинув на якість обслуговування кредитів?

В основному підприємства МСБ добре переживають карантин. У деяких виникали затримки з оплатами, але ми змогли їм допомогти стабілізувати ситуацію шляхом реструктуризації або відстрочення сплати траншей. Портфель МСБ дуже якісний, що підтверджує обрану нами стратегію. Тому ми не зупиняли кредитування навіть у період жорсткого карантину в квітні-травні. За підсумками цього року ми очікуємо приріст нашого портфеля МСБ на 50%.

7. Як вплинула президентська програма «Доступні кредити 5-7-9%» на виконання ваших планів?

З липня Глобус Банк є активним учасником Програми 5-7-9. Необхідно відзначити, що Програма постійно удосконалюється і стає дедалі цікавішою для підприємств МСБ і банків. Також зазначу, що за цією програмою, втім, як і за іншими, Глобус Банк намагається кредитувати переважно виробників, тим самим сприяючи розвитку вітчизняної економіки.

8. Що дозволить зробити її ще більш привабливою для банків і клієнтів?

Залишилося обмеження у вигляді максимальної базової процентної ставки, яка істотно звужує можливості банків кредитувати на умовах Програми. У банків поки немає достатнього обсягу дешевих ресурсів, щоб видавати кредити під ставку UIRD (3 місяці) + 5%, на сьогоднішній день це 13% річних. Якби це обмеження прибрали, попит на програму істотно збільшився б. Іншою пропозицією, реалізація якої дозволить знизити вартість залучених ресурсів, є довгострокове рефінансування під облікову ставку НБУ комерційних банків під заставу портфеля кредитів, виданих за Програмою 5-7-9.

9. Які ще перешкоди залишилися для зростання обсягів кредитування малого і середнього бізнесу?

Серйозною перешкодою для зростання попиту на кредити, як і раніше, залишається висока процентна ставка. Ми це розуміємо, тому системно розвиваємо інструменти для її зниження. Крім Програми 5-7-9, в Глобус Банку працює Програма зниження процентних ставок для бізнесу від Київської міської державної адміністрації, працює білоруська програма компенсації процентних ставок за кредитами на купівлю білоруської техніки, а також більше 30 компенсаційних програм з виробниками та дилерами транспорту та обладнання. Усі ці програми роблять доступ позичальників до кредитів дешевшим.

Ще однією перешкодою є недостатній рівень фінансової грамотності та велика частка тіньового бізнесу в країні. Потрібні серйозні зусилля з боку держави і банків для детінізації економіки та навчання наших підприємців ведення легального бізнесу.

10. Які нові напрямки кредитування МСБ ви плануєте розвивати?

У наступному році ми плануємо реалізувати кілька новацій. В першу чергу це факторинг і лізинг. Також ми збираємося активніше кредитувати аграрний сектор. У частині поліпшення сервісу хочемо перевести процес закладу заявки та оформлення кредиту в дистанційний режим, що дасть можливість підприємствам прискорити отримання кредитних коштів.


Fatal error: Uncaught ErrorException: Undefined offset: 2 in /var/www/globusbank/globusbank.com.ua/components/com_card_rate/scheduler.php:25 Stack trace: #0 /var/www/globusbank/globusbank.com.ua/components/com_card_rate/scheduler.php(25): F069bd4b7->errorHandler(8, 'Undefined offse...', '/var/www/globus...', 25, Array) #1 /var/www/globusbank/globusbank.com.ua/admin/components/sys_scheduler/lib.php(63): comCardRateScheduler::loadFromXML('') #2 /var/www/globusbank/globusbank.com.ua/admin/components/sys_scheduler/lib.php(33): sysSchedulerLib::executeItem(Object(stdClass), '30') #3 /var/www/globusbank/globusbank.com.ua/index_interface.php(69): sysSchedulerLib->execute() #4 /var/www/globusbank/globusbank.com.ua/index.php(9): Fea7e8f33::runScheduler() #5 {main} thrown in /var/www/globusbank/globusbank.com.ua/components/com_card_rate/scheduler.php on line 25