У 2024 році ефективними інструментами підтримки малого та середнього бізнесу будуть програми “Доступний факторинг” та “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%”

У 2024 році ефективними інструментами підтримки малого та середнього бізнесу будуть державні кредитні програми “Доступний факторинг” та “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%”.

Таку думку висловила Оксана Шульга, директор департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.

Суть “Доступного факторингу” полягає в наданні мікро-, малому та середньому бізнесу беззаставного кредиту в розмірі до 5 млн грн з відтермінуванням платежу за компенсаційною ставкою 13% річних терміном до 360 днів. Вона пояснила, що завдяки цьому інструменту підприємці мають змогу отримати необхідні обігові кошти для ведення бізнесу: поновити власну ліквідність, зберегти робочі місця, вкласти гроші у власний розвиток тощо.


Своєю чергою програма “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%” розрахована на те, щоб підприємець зміг придбати в лізинг сільгосптехніку, комерційний транспорт тощо за пільговими ставками. Умови програми передбачають, що держава компенсуватиме базову ставку винагороди до 5%, 7% чи 11% річних.

Оксана Шульга навела варіанти ефективного використання цих кредитних інструментів у підприємницькій діяльності. Наприклад, типовий договір на постачання продукції підприємця до великої торговельної мережі передбачає відтермінування сплати його вартості на 6 місяців. За програмою “Доступний факторинг” банк фактично “викуповує” борг цієї мережі перед постачальником в обсязі до 100% вартості товару, що дає змогу підприємцю відразу отримати гроші за реалізовану продукцію та направити їх в операційну діяльність.

“Програма “Доступний факторинг” дозволяє поповнити обігові кошти підприємств МСБ та “залити” додаткові кошти в економіку, що є дуже важливим зараз, в період війни. Ця програма мінімізує ризик вимивання обігових коштів, концентрує зусилля підприємств на власному розвитку без вимушених пауз”, — пояснила експертка.

Ще один приклад: підприємець потребує кілька одиниць сучасної сільгосптехніки, але в нього бракує ресурсів на придбання, реєстрацію, страховку техніки, адміністрування процесів купівлі та оформлення. Завдяки програмі “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%” підприємець зможе придбати необхідну техніку в лізинг на 5 років з відсотковою ставкою в 1,5-2 рази нижче ринкової, а всі адміністративні та реєстраційні процеси візьме на себе банк.

На її думку, потенціал програм “Доступний факторинг” та “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%” є досить високим, адже понад ⅔ “нових” підприємців дуже часто стикаються з дефіцитом обігових коштів або ж неможливістю придбати необхідне для ведення бізнесу обладнання.

“Головне завдання “Доступного факторингу” та “Доступного фінансового лізингу 5-7-9%” полягає в тому, щоб створити максимально сприятливі умови для розвитку підприємництва тут і зараз. Саме ці фінансові інструменти значно збільшать потенціал розвитку малого та середнього бізнесу в складних умовах війни”, — резюмувала Оксана Шульга.