У 2024 році складовою розвитку кредитування залишатиметься участь комерційних банків в державних кредитних програмах

У 2024 році важливою складовою розвитку кредитування залишатиметься участь комерційних банків в реалізації низки державних кредитних програм: кредитування малих та середніх підприємств “5-7-9”,  “Доступний факторинг” (беззаставне фінансування для мікро-, малого та середнього бізнесу з відтермінуванням платежу за компенсаційною ставкою 13% річних терміном до 360 днів), програми з енергомодернізації будинків “Енергодім”, пільгова іпотека “єОселя”. 

 

Про це розповіла Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

Щодо розвитку кредитування програми “Енергодім” від Фонду енергоефективності, то фахівчиня нагадала, що ОСББ, що є учасниками програми, мають змогу отримати беззаставний кредит на 5 років під 16% річних з нульовим першим внеском на суму до 3 млн грн. Крім того, ГЛОБУС БАНК першим з початку повномасштабного вторгнення поновив кредитування ОСББ і вже уклав 5 угод з відшкодування частини кредиту та відсотків за кредитами з Львівською та Рівненською обласними державними адміністраціями, Львівською, Миколаївською та Одеською міськими радами.

“У 2024 році за програмою “Енергодім” ми розраховуємо видати кредитів на суму понад 200 млн грн, з яких понад 70% припаде на партнерські програми з відшкодування витрат ОСББ”, - прогнозує вона.
 

Водночас керівниця банку зазначила, що через нові виклики для економіки країни та велике фінансове навантаження на державний бюджет, програма “5-7-9” зазнає певної “ревізії”: поступово дія програми розповсюджуватиметься на регіони з високими воєнними ризиками та стосуватиметься тих галузей, які досі не відновилися від початку повномасштабного вторгнення. 

 

“У державному бюджеті на 2024 рік на компенсацію процентних ставок програми “5-7-9” передбачено понад 18 млрд грн. Однак велика частина цих коштів може піти на погашення заборгованості управителя програми - Фонду розвитку підприємництва, адже заборгованість перед банками-учасниками програми вже складає до 5 млрд грн. Ми очікуємо, що “5-7-9” значно звузиться, а кредити за програмою будуть більш точковими. Однак поступово зростатиме частка інвестиційних кредитів - на придбання основних засобів ведення бізнесу (спеціальних технічних засобів, автотранспорту, медичного транспорту, виробничого обладнання тощо). Очікується, що частка таких кредитів складе до 30% від усіх виданих позик”, - підсумувала Олена Дмітрієва.