У яких випадках банк може відмовити компанії в кредиті?

Авторська колонка заступника Голови Правління Банку «ГЛОБУС» Олени Дмітрієвої у виданні finance.ua

Компанія, яка приходить у банк для отримання кредиту — завжди бажаний гість. Щоб відмовити потенційному партнеру у співпраці, у кредитно-фінансової установи повинні бути досить вагомі причини.

Але це та «червона лінія», яку банк не має права перейти, щоб не брати на себе невиправдані ризики. І компанія повинна знати про неї ще до того, як почне переговори в банку про можливість позики.

Серед основних причин, за якими їй може бути відмовлено в кредиті, можна виділити наступні:

- погана кредитна історія;

- великий обсяг заборгованості перед банками;

- короткий термін роботи на ринку;

- поганий фінансовий стан (наявність збитку, негативний власний капітал, негативна динаміка обсягів реалізації продукції, недостатність грошового потоку для погашення кредиту і т.д.);

- незрозуміле або неприйнятне цільове використання кредиту (наприклад, перекредитування кредиту в іншому банку або розрахунки зі зв'язаною компанією);

- відсутність або нестача заставного майна;

- погана репутація компанії або її власників;

- непрозора структура власності;

- наявність судових спорів на істотні суми.

Що потрібно для того, щоб уникнути такої ситуації?

Щоб гарантувати собі успіх переговорів з банком про кредит, найголовніше для компанії - розуміння, навіщо потрібні кредитні гроші і як їх потім повертати.

Необхідно наперед прорахувати свої можливості і ризики.

Також дуже важливо наявність в компанії фінансового менеджера, який розуміє банківські вимоги і здатен адекватно спілкуватися з банком.

Що перевіряють банки?

При розгляді кредитної заявки банк зазвичай перевіряє:

- репутацію позичальника за допомогою пошуку інформації в різній базах даних, чорних списках, кредитних бюро, засобах масової інформації по Клієнту, його власниках, керівниках, пов'язаних компаніях;

- платоспроможність позичальника;

- вартість пропонованого заставного майна;

- адекватність заявленої діяльності компанії наявності виробничих майданчиків, складів, транспортних засобів.

Як правило, методи перевірки істотно спрощені для цільових кредитних програм - таких, як покупка транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, виробничого обладнання.

При суттєвій сумі кредиту (як правило, від 30 грн млн) банки перевіряють консолідовану звітність групи компаній, в яку входить позичальник.

Який пакет документів необхідний?

Серед обов'язкових документів, які вимагають банки від потенційного позичальника:

- документи, що ідентифікують компанію;

- рішення уповноваженого органу управління компанії про отримання кредиту;

фінансові документи (форма 1, форма 2, розшифровки балансових статей, довідки з обслуговуючих банків про наявність/відсутність заборгованості по кредитах, аудиторський звіт і т.д.);

- бізнес-план компанії або ТЕО;

- основні господарські договори;

- рахунки-фактури для підтвердження цільового використання майбутнього кредиту;

- документи по заставному майну, що підтверджують право власності.

Потрібно розуміти, що будь-який банк зацікавлений у видачі кредитів і розширенні кола своїх партнерів. Але надійність в даному випадку - вулиця з двостороннім рухом.

Реформування банківської системи в бік посилення прозорості підняло планку вимог не тільки до кредитно-фінансових установх, а й їхніх позичальників. Тому банки, як і Клієнти, стали обережніші тавибірковіші.

Зате налагодження відкритих і довірчих відносин між банком і компанією-позичальником гарантує успішне довгострокове співробітництво і індивідуальний підхід до кожного Клієнта з постійним розширенням пропонованих йому сервісів і поліпшенням умов кредитування.

Оригінал авторської колонки Олени Дмітрієвої читайте тут.