До уваги клієнтів Банку «ГЛОБУС» роз‘яснення щодо оподаткування пасивних доходів громадян.

04 липня поточного року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів».

Деталі нововведення та роз‘яснення щодо адміністрування даного податку надав начальник юридичного управляння Банку «ГЛОБУС» Роман Бондаренко.


Роман Бондаренко: Перш за все, важливо наголосити, що Закон набирає чинності з 01 серпня 2014 року. Тобто, всі відсотки по вкладам населення в гривнях або іноземній валюті, що нараховуватимуться після 1 серпня поточного року по вже чинним депозитним договорам та договорам на відкриття поточних банківських рахунків фізичних осіб, а також по даним договорам, що підписуватимуться після 1 серпня, підлягатимуть обов‘язковому оподаткуванню. При цьому, податок на проценти по валютним депозитам чи на проценти на залишок по поточним рахункам сплачуватиметься у гривневому еквіваленті по курсу Національного банку України на дату сплати цього податку.


Другий, не менш важливий момент, замість раніше пропонованої прогресивної ставки оподаткування (15%-20%-25%), одержаних пасивних доходів (процентів, дивідендів, роялті, інвестиційного прибутку), встановлено єдину фіксовану ставку 15% незалежно від розміру доходів.


Третій, принциповий момент, в попередній редакції Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи включались доходи у вигляді процентів у сумі, що перевищує в рік сімнадцять прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня 2014 у розмірі 1218 грн. Тобто, якщо раніше оподаткуванню підлягали процентні доходи більше 20 706,00 грн. на рік, то тепер такі доходи підлягають оподаткування незалежно від розміру.


Варто звернути особливу увагу, на наступне: внесені зміни не вплинули на статус Банку. Податковим агентом платника податку-фізичної особи під час нарахування на його користь доходів у вигляді процентів, є Банк, який здійснює таке нарахування. Змінився лише порядок сплати податку з процентів. У попередньому варіанті Закону банківська установа не здійснювала утримання та перерахування податку із суми доходу у формі процентів (лише нараховувала), податок сплачувався фізичною особою самостійно за результатами подання річної податкової декларації. Після набрання чинності нової редакції Закону (нагадаємо, починаючи з 1 серпня поточного року) обов'язок сплачувати суму податку покладається на Банки.  Іншими словами, клієнти будуть отримувати проценти зі своїх депозитних вкладів або залишків по поточних рахунках за вирахуванням 15% податку.


Важливо розуміти, що у податковому розрахунку, котрий надає Банк у фіскальні органи, не зазначається інформація щодо суми окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного рахунку, суми нарахованих процентів, а також відомості щодо фізичної особи - платника податку, якій нараховані такі доходи.


Таким чином, Банк сплачує податок з процентних доходів фізичних осіб-клієнтів Банку, але при цьому забезпечує збереження банківської таємниці.