До уваги клієнтів Банку! Роз'яснення щодо останніх нововведень в валютне регулювання.

НБУ встановив ліміт на купівлю валюти в еквіваленті трьох тисяч гривень в день, а також заборонив зняття валюти в банкоматі. Крім цього, встановлено обмеження на переведення в готівку коштів з поточних і карткових рахунків, як у гривні, так і у валюті. Роз'яснення щодо останніх законодавчих ініціатив регулятора для спеціалізованого банківського порталу Prostobank.ua надав начальник операційного департаменту Банку «ГЛОБУС» Сергій Клевайчук.

 

В якій валюті зараз повертаються валютні строкові депозити?
А) У випадку якщо повернення відбувається готівкою через касу банку;
Б) У разі, якщо гроші переводяться на депозитну карту
;

 

Якщо видача готівкових коштів в іноземній валюті з депозитного рахунку проводиться через касу банку, то, відповідно до пункту 9 Постанови НБУ №540 діє обмеження на видачу таких готівкових коштів у валюті в межах 15 000 гривень на добу в еквіваленті за офіційним курсом НБУ.
Якщо повернення депозитних коштів здійснюється із застосуванням електронних платіжних засобів (платіжних карток), то згідно з пунктом 13 Постанови НБУ №540, видача готівкових коштів здійснюється тільки в національній валюті.

 

Якщо йдеться про дострокове розірвання депозитного договору, то Постановою НБУ №540 передбачено право банків повертати валютний вклад в національній валюті по курсу купівлі іноземної валюти, встановленому в уповноваженому банку на дату проведення операції.

 

Якщо ж говорити про зняття коштів по закінченню терміну дії депозитного договору, то банки можуть запропонувати повернути валютний депозит у гривні у разі відсутності валюти в касі шляхом проведення валютообмінних операцій. Якщо клієнт відмовляється отримувати валютний депозит у національній валюті, у банків є можливість перевести кошти з депозитного рахунку на поточний рахунок клієнта. При цьому видача депозитних коштів в іноземній валюті буде проводитися в рамках встановленого Постановою НБУ обмеження на видачу готівкової валюти в межах 15 000 гривень на добу в еквіваленті за офіційним курсом НБУ.

 

Чи підлягає валютний грошовий переказ з-за кордону на користь фізособи обов'язковій виплаті в національній валюті?

 


Постановою НБУ №591 були внесені зміни до пункту 14 Постанови НБУ №540. У новій редакції даного пункту Постанови №540 норма про обов'язкову виплату одержувачу грошового переказу в іноземній валюті з-за кордону виключно в національній валюті скасована.

 

Які операції валютних переказів потребують повної ідентифікації клієнтів? Що вона включає?

 

Згідно з пунктом 2.5. Постанови НБУ №496 іноземна валюта, відправлена з-за кордону на користь фізичної особи-резидента і нерезидента для виплати готівкою без відкриття рахунку, може бути виплачена одержувачу в один операційний день у сумі, що не перевищує еквівалент 150 000 гривень. Якщо сума переказу (переказів), що надійшов (надійшли) в один операційний день, перевищує в еквіваленті 150 000 гривень, то банк такий переказ (перекази) у повній сумі зараховує на поточний рахунок одержувача в іноземній валюті. При цьому, проводиться повна ідентифікація клієнта. 

 


Крім того, у разі виникнення ситуації, коли в касі банку на момент виплати переказу немає необхідної суми валюти, банки можуть зарахувати переклади на поточні рахунки, відкриті одержувачами переказів. Відкриття поточного рахунку також передбачає повну ідентифікацію клієнта. При цьому важливо пам'ятати, що видача коштів з поточного рахунку вже регулюється нормами Постанови №540, яка передбачає обмеження на видачу готівкової валюти в межах 15 000 грн. на добу в еквіваленті за офіційним курсом НБУ.

 

Сама процедура ідентифікації клієнта передбачає надання клієнтом копії паспорта, реєстраційного номера облікової картки платника податків і заповнення опитувального листа.