“єОселя”: у 2024 році частка кредитів на придбання житла в об’єктах на стадії зведення може зрости до 20-25%

У наступному році частка виданих кредитів за програмою “єОселя” на придбання житла, що зводиться, потенційно може зрости з наявних 1% до щонайменше 20-25% від загальної кількості іпотек. 

Таку думку висловила Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

Однак, як твердить фахівчиня, щоб пільгова іпотека запрацювала на первинному ринку, ще необхідна “воля” самих девелоперів, переформатування їхніх систем продажів під законодавчі нововведення із захисту прав інвесторів-покупців житла.

“Головна засторога, що стримує девелоперів від участі в пільговій іпотеці, криється в тому, що в умовах війни первинний ринок житла є більш хитким та дуже вразливим до поточних обставин. Наприклад, ризики, пов'язані з можливими атаками на об'єкти критичної інфраструктури, економічною ситуацією в країні, яка з певними обмовками тримається на міжнародній допомозі. Звідси й низький та досить “мінливий” попит, особливо в об'єктах на початкових етапах будівництва, недостатня привабливість житлових об’єктів для потенційних великих інвесторів, які могли б профінансувати як мінімум 50% вартості будівництва, а також гальмування реалізації нових проєктів”, - наголосила Олена Дмітрієва.

Попри деякі ознаки “цугцвангу” (замала кількість покупців, воєнні ризики та почасти недостатній обсяг власних коштів забудовника для завершення будівництва тощо) все ж, за твердженням банкіра, в стані девелоперів, хоч і повільно, але змінюється ставлення до участі в програмі “єОселя”. Насамперед мова йде про системні компанії з великим досвідом будівництва якісного житла та супутньої інфраструктури, що мають запас фінансової міцності будувати об’єкти переважно власним коштом, без сподівання на шалені продажі ще, як мінімум, впродовж року-півтора.


“Для участі в програмі “єОселя” вже акредитовано 18 девелоперів, що зводять лише 3-5% від кількості об’єктів, будівництво яких почалося ще до початку повномасштабного вторгнення та досі триває в повільному режимі, але без ознак “замороженого” будівництва. Ми очікуємо, що протягом 2024 року кількість акредитованих до участі в програмі ЖК на стадії будівництва зросте, як мінімум, у 2-2,5 раза. Адже це пряма інвестиція в подальше будівництво, загалом в розвиток галузі, що є дуже важливим під час випробувань війною”, - підсумувала Олена Дмітрієва.