Навіщо Нацбанк посилив резервування в інвалюті? (minfin.com.ua)

minfin.com.ua

Голова Правління банку «ГЛОБУС» Сергій Куріленко пояснив «Мінфіну» навіщо Нацбанк посилив резервування в іноземній валюті, і як це відображуватиметься на валютному ринку.

Нагадаємо, що згідно з Постановою Нацбанку №248 «Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку» від 19 червня 2012 року, об'єм обов'язкових резервів, який повинен зберігатися щодня на початок операційного дня на кореспондентському рахунку банку в НБУ, повинен складати не менше 50% від суми обов'язкових резервів, сформованих за попередній звітний період резервування. Крім того, з 30 червня банкам дозволено зараховувати для покриття обов'язкових резервів частину номінальної вартості облігацій внутрішньої державної позики в доларах США.

- Як Ви вважаєте, з якою метою Національний банк України прийняв всі ці нормативні акти і як вони вплинуть на діяльність банків?


- Головна мета, яку переслідував НБУ, приймаючи дані нормативні акти, це дедоларизація української економіки. І тим самим підтримка національної валюти, збільшення попиту на гривню і стабілізація її курсу.

- Як ці новації НБУ відіб'ються на валютному ринку, зокрема на курсі гривні? Чого чекати вкладникам: чи будуть зміни у бік зростання або падіння відсоткових ставок по депозитах?

- Дані зміни призведуть до збільшення попиту на гривневі ресурси на ринку. А відносно змін ставок, банки проводитимуть політику стимулювання і популяризації гривневих вкладів, іншими словами, фінансові установи активно залучатимуть гривневий ресурс. Це, у свою чергу, всупереч нещодавнім очікуванням пониження депозитних ставок, призведе до їх збільшення в гривні і, можливо, деякого пониження для короткострокових вкладів в іноземній валюті. При цьому, в умовах неабиякої конкуренції на українському фінансовому та банківському ринках, банки почнуть розробляти продукти з цікавішими умовами.

- А чи вплине ця ініціатива на ставки по кредитах?

- Що стосується кредитних ставок, то дані новації можуть призвести до незначного їх коливання. Проте це не повинно привести до якихось глобальних змін. Банки і зараз готові активно кредитувати, однак на сьогоднішній день є проблема «якісного» позичальника. Звідси і рівень ставок, адже банкам якось треба страхувати свої ризики. А ще, національна банківська система потребує посилення законодавчої підтримки питань, що стосуються гарантування повернення кредитів чи застав, у випадку проблем з поверненням. Зараз клієнти більш захищені на законодавчому рівні в цих питаннях, ніж кредитні установи. Такий «перекіс» на сторону позичальника, звичайно, робить його захищенішим і впевненішим, проте однозначно впливає на розмір кредитних ставок.

- Чи очікується зростання попиту на доларові ОВДП?

- Взагалі, ОВДП - це зручний фінансовий інструмент. А набрання чинності постанов НБУ, що передбачають можливість зарахування в резерви валютних держпаперів, збільшить банківський попит на них. Адже внаслідок того, що валютний ресурс у вигляді депозитів населення у нас розміщує, а видавати його у вигляді кредитів, по суті, ми не можемо, таке вкладання - однозначно вихід для банків.